Dzisiaj kilka słów o medytacji. Od kilku lat temat staje się coraz bardziej popularny- i słusznie! Zalety medytacji to nieskończona lista, ja jednak dzielę się tymi, moim zdaniem, najbardziej istotnymi, które mają widoczny wpływ na moją codzienność.

  1. Medytować może każdy

Wiele osób dalej postrzega medytację jako praktykę zarezerwowaną wyłącznie dla osób doświadczonych i tłumaczy się, że nie wie jak zacząć lub że się do tego nie nadaje. Nic bardziej mylnego 😃 Nie ważne na jakim etapie życia się znajdujesz, medytacja (jeśli praktykowana regularnie) to coś dla Ciebie.

2. Medytować można wszędzie!

Wbrew pozorom medytacja to narzędzie, z którego można korzystać w każdym miejscu i w każdej chwili. Gdziekolwiek jesteś: w swoim pokoju, w pracy, na spacerze czy stojąc w ulicznym korku- możesz na kilka chwil skupić się na swoim oddechu i spróbować wyciszyć swoje myśli.

3. Zapanuj nad stresem

Medytacja to doskonały sposób radzenia sobie ze stresowymi sytuacjami. Jeśli jesteś przed egzaminem, który nie daje Ci spać po nocach lub masz przed sobą ważną rozmowę: dzięki różnym technikom medytacji (ćwiczenia oddechowe, afirmacje, thought labelling) możesz podejść do tej sytuacji ze świeżym, realistycznym spojrzeniem i odzyskać spokój.

4. Świadomość samego siebie

Medytacja to również droga do poznania samego siebie. Gdy potrafimy zapanować nad tym, co dzieje się w naszej głowie, o wiele łatwiej jest zachować dystans wobec tzw. “wewnętrznego krytyka”. On ciągle wmawia nam, że jesteśmy nie wystarczający, zbyt słabi, by coś osiągnąć lub przeciwnie- karmi jednego z naszych największych wrogów- ego. Dzięki technikom mindfulness możemy odkrywać w sobie nasze mocniejsze i słabsze cechy oraz stawiać sobie realistyczne wymagania.

5. Prawdziwa wartość

Ta część jest bezpośrednio powiązana z punktem czwartym. Medytacja to wejście wgłąb siebie, dojście do sedna własnej natury jako człowieka, doskonałego dzieła Stwórcy. Gdy cały świat będzie próbował obniżyć naszą wartość, w każdej chwili możemy ponownie skierować się do naszego wnętrza. Tam jest skryta nasza wyjątkowość, energia spokoju i miłości, w którą wyposażył nas Bóg.

6. Skupienie się na teraźniejszości

Obecnie bardzo łatwo jest być “nieprzytomnym”, czyli nieobecnym w tym, co dzieje się tu i teraz. Przez powiadomienia z portali społecznościowych, które ciągle przyciągają naszą uwagę, trudno jest nam zachować skupienie i naprawdę cieszyć się tym, co ma dla nas chwila obecna. Medytacja może pomóc nam nie tylko unikać rozproszeń w czasie pracy, ale również być lepszym słuchaczem w rozmowach z bliskimi (poświęcamy im wtedy naszą całkowitą uwagę) oraz dostrzegać więcej piękna w małych rzeczach (promienie wieczornego słońca padające na ściany pokoju, uśmiech osoby mijanej w drodze na uczelnię).

7. Lepszy sen

Wielu specjalistów badających wpływ medytacji na układ nerwowy człowieka jest zgodnych co do tego, że medytacja jest wyjątkowo pomocna dla osób mających problemy ze snem. Zamiast 10 minut przeglądania Instagrama, 10 minut medytacji i ćwiczeń oddechowych przed snem może mieć zaskakująco pozytywny wpływ na jakość naszego snu! Wypróbowane 😊

8. Mniejsza impulsywność

Jak już wcześniej wspomniałam, medytacja pomaga nam panować nad naszymi myślami i emocjami, grającymi niezwykle ważną rolę w podejmowaniu codziennych decyzji. Często mając gorszy dzień, w przypływie negatywnych emocji sięgamy po różnego rodzaju używki i niezdrowe produkty. Umiejętność oddzielenia naszych decyzji od myśli może pomóc nam w chwilach, gdy ze stresu lub smutku mamy ochotę zjeść cały kubełek lodów lub wypalić papierosa. Dzięki medytacji łatwiej jest nam poradzić sobie z impulsywnością.

9. Nieskończone plusy dla naszego ciała

Udowodnione zostało, że różne metody medytacji mogą mieć wpływ na nasze ciało, które jest nierozerwalnie połączone z psychiką i duchowością. Praktyka body scan jest uważana za dobre narzędzie do zmniejszania bólu. Poprzez świadomość naszego ciała i akceptację go takim, jaki jest, łatwiej poradzić sobie z wieloma dolegliwościami lub przynajmniej znacznie zmniejszyć ich wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Poza tym medytacja zmniejsza ciśnienie krwi, pomaga w walce z chorobami serca, depresją, stanami lękowymi a nawet z nowotworami.

10. Rozwój wyobraźni i kreatywność

Ostatni punkt, co nie znaczy że mniej istotny:) W dzisiejszych czasach, gdy wszystko mamy na wyciągnięcie ręki i jesteśmy baaardzo zapracowani, brakuje nam czasu na rozwój naszej wyobraźni. Medytacja, oprócz licznych zalet już wymienionych, jest wspaniałą drogą do rozwoju naszej pomysłowości i kreatywności: możemy wyjść poza ograniczenia i patrzeć na rzeczy z innej perspektywy, dostrzegać o wiele więcej, rozwijać nasz umysł.

Oczywiście, na tym lista się nie kończy. Z każdym rokiem badacze dostrzegają kolejne zalety tej praktyki. Ja również, im dłużej regularnie medytuję, tym bardziej jestem spokojna, szczęśliwa i łatwiej przychodzi mi radzenie sobie ze stresem. Jedno jest pewne: jeżeli spróbujesz medytacji i będziesz stosował ją regularnie, z czasem będziesz zauważał pozytywne zmiany na różnych płaszczyznach życia.

Czemu więc nie spróbować?

Czy masz już jakieś doświadczenia związane z medytacją? A może jakieś inne spostrzeżenia? Zostaw komentarz dzieląc się swoimi wrażeniami i przemyśleniami! <3

Z miłością,

Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *